Pink Lady®\’s vårlige miniterter, tilbake fra grønnsaksmarkedet

Vanskelighetsgrad
Personer
Tilberedning
Koking/steking
Nå som våren er her, har Pink Lady® klekket ut en oppskrift på en fargesprakende, sprø terte, full av vitaminer, for å gi oss pepp! Den lekre tertebunnen, smaksatt med parmesan, byr på en cocktail av vårlige grønnsaker, direkte fra grønnsaksmarkedet. Pink Lady®-eplet tilfører en fortreffelig sødme til den glaserte grønnsaksblandingen, og slår lag med parmesanens og pepperets kraftige smaker. Her har vi en Pink Lady®-terte som forener det sprø og det myke, og som ganske sikkert vil forbause gjestene du inviterer til elegante piknikker i det grønne! Mer informasjon

Tertebunnen med parmesan
Ingredienser
- 220 g mel
- 5 g salt
- 40 g parmesan
- 125 g romtemperert smør
- 1 eggeplomme
- 3 ss iskaldt vann
- tørkede erter (eller andre tørkede belgfrukter) til forsteking av bunnen
Tilberedning
- Forvarm stekeovnen til 180°C.
- Riv parmesanosten.
- Miks smøret og eggeplommen.
- Tilsett hvetemelet, parmesanosten og saltet, og miks raskt sammen.
- Ha i de to første spiseskjeene med vann, og miks uten å arbeide deigen for mye. Tilsett om nødvendig litt av det gjenværende vannet. Deigen må ikke bli klebrig. Form deigen til en ball, flat den lett ut, pakk den inn i folie, og sett den i kjøleskapet i 1 time.
- Kjevle deigen tynt ut på et melet bakebord.
- Smør 6 former.
- Trykk deigen godt ut i formene, og prikk bunnen med en gaffel.
- Dekk tertebunnen med en liten bakepapirsirkel, og fyll på med tørkede erter. Sett i ovnen i 20 minutter. Fjern ertene og bakepapiret 5 minutter før endt steketid, slik at bunnen blir gyllen.
De glaserte grønnsakene
Ingredienser
- 2 Pink Lady®-epler
- salt
- 4 ts sukker
- 3 små vårgulrøtter
- 1 halv squash
- 3 små neper
- 12 ertebelger
- 6 sukkererter
- 6 cherrytomater
- 50 g smør
- 3 klyper timian
Tilberedning
- Fjern kjernehuset i eplene, og skjær dem i små båter. Ha sitronsaft på for å hindre at de blir brune.
- Skrell gulrøttene og nepene.
- Skjær gulrøttene i to.
- Skjær nepene i fire.
- Pill ertene fra belgen.
- Fjern strengen på sukkerertene.
- Skjær squashen i to stumper, og hver stump i fire. Alle bitene skal være omtrent like store.
- Glaser eplene og grønnsakene etter tur, med 7 g smør og en halv teskje sukker. Smelt smøret sammen med sukkeret, en klype salt og en klype timian. Legg eplene eller grønnsakene i en kjele hvor de ikke ligger for tett. Hell på vann til det dekker grønnsakene halvveis. Klipp ut en bakepapirsirkel med samme diameter som kjelen, og dekk grønnsakene. Kok grønnsakene i 5 – 10 minutter, avhengig av grønnsakstypen. Grønnsakene skal være kokt, men fortsatt sprø. Sett til side.
Anretningen
Ingredienser
- salt
- 6 gressløkstrå
- 15 g parmesan
- 1 halv ts nykvernet pepper
Tilberedning
- La tertebunnene avkjøles etter at du har tatt dem ut av ovnen.
- Dander de glaserte grønnsaksbitene pent på tertebunnene.
- Hakk gressløken.
- Høvle spon av den gjenværende parmesanosten.
- Strø litt gressløk, parmesanspon, fleur de sel og pepper over tertene.
- Nytes umiddelbart!
Pink Lady®-tipset
Du kan godt bytte ut gressløken med andre urter, f.eks. basilikum, oregano eller mynte!
Finn inspirasjon i andre oppskrifter
- Forretter
- Desserter
- Desserter